OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Tučniaci

Tučniak cisársky

 

Tučniak obrovský alebo tučniak cisársky alebo tučniak veľký je najväčší a najťažší zo všetkých žijúcich druhov tučniakov, výskytovo obmedzený na Antarktídu, kde ako jediný vták prezimuje. Tvarom aj sfarbením je veľmi podobný tučniakovi kráľovskému, ale je vyše dvojnásobne tažší.

Váži do 45 kg, dĺžka jeho tela je do 1,30 m.
Žije na pobreží Antarktídy a na ostrovoch v jej blízkosti.
Poznáme okolo 20 kolónií týchto tučniakov s počtom od 200 do 50 000 párov.
Súčasný stav sa odhaduje na 240 000 hniezdiacich vtákov.
Patria k vtákom prispôsobeným k najtvrdším životným podmienkam na našej planéte.
V dobe hniezdenia musia odolávať teplotám až -40°C.
Tučniak cisársky sa dokáže ponoriť do hĺbky 265 metrov a pod vodou vydrží až 18 minút, čo je najdlhšie spomedzi všetkých vtákov.

Každý rok niekedy v marci sa tučniaky zhromaždia v hniezdisku ďaleko od mora a niekedy v máji samička znesie 1 vajíčko, ktoré má asi pol kila. Úplne vyčerpaná samička odíde k moru hľadať potravu a vajce prenechá samčekovi. Samčekovia si vajíčko schovajú pod kožný záhyb na nohách a primknú si ho k sebe. Takto musia čakať a zohrievať vajíčko zhruba 2 mesiace aj viac. Držia vtedy pôst a schudnú okolo 11 kg než sa mláďa vyliahne. To sa už ale vráti samička aby nakŕmila malého tučniaka. Občas sa stane, že samička sa nevráti včas nakŕmiť mláďa. Vtedy je znova na rade otec, nakŕmi mláďa tekutinou ktorú zvráti zo žalúdka a ktorá obsahuje napoly strávenú potravu. Po zhruba mesiace mláďa matku opustí a ide do škôľky.